ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 lengu i portokallit i ''rrezikshem''

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Magic Gun
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 439
Age : 23
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

MesazhTitulli: lengu i portokallit i ''rrezikshem''   11/10/2008, 11:47 am

lengu i portokallit i ''rrezikshem''
--------------------------------------------------------------------------------
Vetėm njė gotė lėng portokalli nė dit e shpejton rrezikun e sėmundjes se diabetit, pėr dallim nga tė ngrėnit sasi tė mėdha prej pemėve tregojnė qė e zvogėlon rrezikun.

Mendohet se shkaku kryesor ėshtė mungesa e gjerave ushqyese te lėngut, si dhe nė faktin se njerėzit tė cilėt ēdo ditė e fillojnė me gjus, mendojnė se nuk ėshtė e nė nevojshme tė konsumojnė lloje tjera pemėsh nė ditė, dhe se organizmin e njeriut e zvogėlojnė materiale ushqyese qė janė tė rėndėsishme.

Konkluzionin i hulumtimi tė provuar nė mbi 70 000 njerėz, dhe treguan qė janė tė nevojshme tre porcione pemė nė dit qė tė zvogėlohet, por normal ėshtė vetėm njė gotė qė tė rritet riziku I diabetit. Kėshtu ndikojnė tė gjitha llojet e lėngjeve,por varet vetėm sa procent mund ti risin gjasat pėr sėmundje.

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.grupi-rinor.n-stars.org
 
lengu i portokallit i ''rrezikshem''
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat :: Mjekėsia-
Kėrce tek: