ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pse femrat jetojnė mė gjat se meshkujt?!?!?!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Magic Gun
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 439
Age : 23
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

MesazhTitulli: Pse femrat jetojnė mė gjat se meshkujt?!?!?!   11/10/2008, 11:45 am

Pse femrat jetojnė mė gjat se meshkujt


--------------------------------------------------------------------------------


Sipas studimeve te bėra ne botėn e industrializuar,femrat jetojne 5 deri ne 10 vite me shumė se meshkujt.
Nder njerėzitė qe i kanė kaluar 100 vet 85% janė femra.
Shtrohet pyetja pse femrat jetojne me gjatė se meshkujt?
Njė arsye e rendesisheme ėshtė avantazhi qe kanė femrat ndaj meshkujve, pėr sa i pėrket semundjeve kardiovaskulare siē ėshtė infrakti.Grate zakonisht pėrballen me kėto semundje rreth te 60-ve dhe te 70-ve rreth 10 vjet me vonė se meshkujt, te cilėt preken nga kėto simptoma rreth te 50-ve dhe 60-ve.Njė shkak qe ndikon ne shfaqjen e mėvonshme te kėtyre semundjeve(sėmundjet kardiovaskulare)ėshtė edhe fakti se femrat kanė diferenc hekuri,krahasuar me meshkujt.Hekuri luan rol shumė te rėndėsishėm ne qelizat tona,duke prodhuar radikale te lira, te cilat u bashkohen membranave qelizore dhe ADN-se,ēka ndikon ne plakjen e qelizave.
Ne fakt ne dietat tona mishi ėshtė burimi kryesor i hekurit ,dhe mungesa e hekurit mbase ėshtė njė prej arsyejeve kryesore pse ėshtė eshendetshmete jesh vegjetarjan.
Ca koh me pare u zhvillua njė studim i mirė qe vezhgonte konsumimin e mishit te kuq dhe sėmundjet e zemrės ne Leidan te Holandes.Ne rajonet, ku njerėzitė nuk konsumonin mish te kuq ,popullsia kishte gjysmen e rrezikut te infrakteve ne krahasim me popullsinqe e konsumonte mishin e kuq.
Njė arsye tjetėr me e ndėrlikuar (lidhum me jetegjatesin e femrave)ėshtė se femrat kanė dy kromozome X,nderkoh meshkujt kanė njė.Le ta shpjegojm ne kėtė mėnyrė:kemi njė grup kromozomesh tė gjitha plaken bashkarisht .Ne disa qeliza,gjenet ne njė kromozom X janė aktive.Tani nėse njeri komplet i variacjoneve ofron avantazhe mbijetese pėr qelizat ne krahasim me tjetrin ,atėherė qelizat ne avantazh do tė dominojn,nderkoh te tjerat do tė vdesin duke len pas me shumė qeliza me gjene ne kromozomin e favorizuar X.
Kėshtu, tek grat, qelizat mund te mbrohen nga njė variacjonlehtesisht me i mirė i njė gjeni ne kromozomin e dytė.Meshkujt nuk e kanė kėtė shanc dhe nuk u ofrohet kjo zgjidhje.
Realisht ėshtė shumė me e komplikuar sepse ka edhe disa arsyje te tjera pse meshkujt vdesin me herėt se femrat.
Meshkujt, nė fund te adoleshences se tyre kalojne ne njė faze qe quhet ''stuhia e testoteronit ''. Niveli i hormoneve ėshtė shumė i lartė dhe i ndryshueshem dhe mund te shkaktoj sjellje te rreziksheme tek tė rinjet.
Ata nuk vėnė rripat e siguris ,pine me shumė duhan,shumė alkoohol, mund te jen agresive dhe te pėrdorin arme e kėshtu me radhe.Kėto sjellje ndikojn ne rritjen e vdekshemerise.Njė tjetrer pjes ku shohim shkallen me te lartė te vdekshemris tek meshkujt ėshtė se ata vuajn nga depresioni,sidomos meshkujt e moshes se vjetėr.Nėse ata tentojnė te vetevriten ata ia dalin mė me sukses se femrat.
Por ne pėrgjithėsi, ka tri gjėra qe meshkujt i bėjnė me keq se femrat.Ata pine me shumė duhan.Hane me shumė ushqime qe e rrisin nivelin e kolesterolit,dhe e treta meshkujt nuk ja dalin aq mirė me stresin sa femrat.Ata e brendesojn stresin nė vend qe ta lirojne.

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.grupi-rinor.n-stars.org
 
Pse femrat jetojnė mė gjat se meshkujt?!?!?!
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat :: Mjekėsia-
Kėrce tek: