ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 

Zbulohen galaktikat e para te Universit!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Magic Gun
Administrator
Administrator

Male Numri i postimeve : 439
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

MesazhTitulli: Zbulohen galaktikat e para te Universit!   11/10/2008, 11:37 am

September 8, 2007

Fale teleskopeve hapesinore Hubble dhe Spitzer, astronomet kanė mundur te zbulojnė 9 nga galaktikat me te vogla, me kompakte dhe me te dobeta te observuara ndonjėherė(kliko mbi figure pėr tė parė imazhin e plotė). Kėto galaksi janė kaq larg nga ne sa drita qe ka mberritur ėshtė ajo e vetėm 1 miliard vjet pas Big Bang-ut. Ato janė rreth 100 000 here me te vogla se galaktika jonė Udha e Qumeshtit.
Drita ngjyrė blu e kapur nga Hubble dėshmon pėr prezencen e yjeve tė reja ne gji te kėtyre galaksive, ndėrsa mungesės e rrezatimit infra te kuq ne pamjet e marra nga teleskopi Spitzer dėshmon pėr mungesen e gjeneratave te mėparshme yjesh. Pra siē i shohim sot kėto galaksi janė akoma duke u formuar dhe ne yjet e tyre te para po shnderrohen elementet me te lehta te prodhuara nga Big Bang-u , hidrogjen dhe helium, ne elemente me te renda te tabeles periodike.
Tre nga galaksite kanė me shumė njė formė te terhequr se atė normale rrethore ose spirale, gjė qe tregon se ato janė duke ndervepruar me galaksi te tjera me te cilat do tė shkrihen pėr te formuar struktura me te mėdha.

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat :: Fizikė & Astronomi-
Kėrce tek: