ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjynahet e mėdha

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
FoKkY-F
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 285
Age : 23
Vendi : Therandė
Reputacioni : 0
Registration date : 29/09/2008

MesazhTitulli: Gjynahet e mėdha   10/10/2008, 7:46 pm

Gjynahet e mėdha janė shumė. Shtatėdhjet e dy gjynahet e mėdha janė kėto:

1. Tė vrasėsh njeriun pa arsye (pa faj).

2. Tė bėsh zina (kurvėri).

3. Tė bėsh pederizėm.

4. Tė pish verė dhe ēfarėdo pije alkolike. (Tė pish birrė ėshtė haram)

5. Tė vjedhėsh.

6. Tė pėrdorėsh materie narkotike pėr qejf.

7. Ta marrėsh mallin e tjetėrkujt me dhunė. Domethėnė, tė rrėmbesh, tė grabitėsh.

8. Tė dėshmosh gėnjeshtra.

9. Tė hash para myslimanėve, pa yzėr, muajin e Ramazanit.

10. Tė marrėsh e tė japėsh kamatė.

11. Tė betohesh shumė.

12. T'i kundėrvihesh nėnės e babait, t'i kundėrshtosh ata.

13. Tė braktisėsh vizitat tek farefisi e tė afėrmit.

14. Tė braktisėsh luftėn gjatė betejės e tė kalosh tek armiku(tė dezertosh).

15. Ta hash pa tė drejtė mallin e jetimit.

16. Tė mos e pėrdorėsh drejt peshoren.

17. Ta falėsh namazin para ose pas kohės.

18. Tė thyesh zemrėn e vėllait tėnd besimtar. (Ėshtė gjynah i madh si tė rrėnosh Qabėn. Veē kufrit, nuk ka gjynah tė madh qė e ofendon All-llahun mė shumė , se thyerja e zemrės).

19. Tė thuash fjalėn qė nuk e ka thėnė Resulull-llahu (salall-llahu alejhi ve selem)dhe t'ia hedhėsh atij.

20. Tė marrėsh ryshfet(korruptohesh).

21. Tė ikėsh nga shehadeti(dėshmia) qė ėshtė borxh.

22. Tė mos japėsh zeqatin dhe njė tė dhjetėn e mallit.

23. Tė mos ndalosh atė qė bėn mėkate, mekruhe, kur ke fuqi e mundėsi qė ta ndalosh.

24. Ta djegėsh kafshėn gjallė nė zjarr.

25. Tė harrosh leximin e Kur'anin pasi ta kesh mėsuar.

26. Ta humbėsh shpresėn nga mėshira e All-llahut.

27. T'i tradhėtosh njerėzit, qofshin myslimanė, qofshin qafirė.

28. Tė hash mishin e derrit.

29. Tė mos e duash dhe ta urresh cilindo nga ashabėt e Resulull-llahut.

30. Tė vazhdosh tė hash pasi ta ngopėsh barkun.

31. Gratė tė ikin nga shtrati i burrit tė vet.

32. Gratė tė shkojnė nė vizitė pa lejen e burrit tė vet.

33. T'i thuash kurvė njė gruaje tė ndershme.

34. Tė bartėsh fjalėt nė mes myslimanėve.

35. T'ia tregosh vendet e turpshme tjetėrkujt. Edhe t'i shikosh vendet e turpshme tė tjetėrkujt.

36. Tė hash mishin e kafshės sė ngordhur dhe t'ia japėsh tjetrit pėr ta ngrėnė.

37. Tė tradhėtosh atė qė tė ėshtė besuar.

38. Tė pėrgojosh myslimanin.

39. Tė jeshė xheloz(tė dyshosh nė dashurinė dhe respektin e dikujt).

40. T'i bėsh shirk (t'i bėsh shok) All-llahut.

41. Tė gėnjesh.

42. Ta shohėsh veten mė tė ngritur se tė tjerėt, me mendjemadhėsi dhe egoizėm.

43. Tė jesh shumė dorėshtėrnguar e koprrac.

44. Tė grabitėsh mall nga i sėmuri pėr vdekje.

45. Tė bėsh shaka me njerėz, me qėllim qė ti fyesh e ti nėnēmosh.

46. Tė mos frikėsohesh nga dėnimi i Zotit.

47. Tė mos e besosh pėr haram, atė qė ėshtė haram.

48. Tė mos e besosh pėr hallall, atė qė ėshtė hallall.

49. T'i besosh fallit tė fallxhinjve, tė besosh se tregojnė tė panjohurėn.

50. Tė largohesh nga feja jote, tė bėhesh tradhėtar.

51. T'i shikosh me ėndje vajzat, gratė qė s'i ke tė lejuara.

52. Gratė tė veshin rroba tė meshkujve.

53. Meshkujt tė veshin rroba tė grave.

54. Tė punosh gjynahe nė haremi sherif, Qabe.

55. Tė kėndosh ezan e tė falėsh namaz pa ardhur koha.

56. T'i kundėrshtosh e t'u kundėrvihesh njerėzve tė pushtetit, dhe ligjeve qė nuk cėnojnė tė drejtat dhe liritė e muslimanit.

57. Vendet e ndaluara (trupore) tė gruas sate, t'i krahasosh me vendet e ndaluara tė nėnės.

58. Tė shash nėnėn e gruas sate.

59. Tė marėsh nė nishan njėri-tjetrin.

60. Tė hash e tė pish atė qė e ka lėnė qeni.

61. Mirėsinė qė i ke bėrė (dikujt) t'ia pėrmendėsh vazhdimisht.

62. Tė veshėsh mėndafsh (pėr mashkullin).

63. Tė insistosh nė injorancė. (Tė mos e mėsosh i'tikadin e Ehli sunnetit, farzet, haramet e tij dhe ēdo dituri qė nevojitet).

64. Tė betohesh duke pėrmendur diēka tjetėr nga emrat qė ka kumtuar All-llahu dhe Islami.

65. T'i shmangesh diturisė.

66. Tė mos kuptosh se injoranca ėshtė shkatėrrim.

67. Tė insistosh qė tė bėsh vazhdimsht gjynahe tė vogla.

68. Tė qeshėsh me tė madhe pa qenė i detyruar.

69. Tė shėtisėsh i papastėr (xhunup), aq sa tė tė kalojė njė kohė namazi.

70. T'i afrohesh gruas kur ėshtė me menstruacion dhe lehonė.

71. Tė bėsh muzikė tė kėndosh kėng tė pamoralshme.

72. Tė bėsh vetėvrasje.

Ashtu siē ėshtė haram tė dalin rrugėve gratė, vajzat me kokė, flokė, supe, e kėmbė tė pambuluara, po ashtu ėshtė e ndaluar tė dalin me rroba tė holla tė tejdukshme), tė lyera e tė parfumosura me erėra tė kėndshme pėr tė tėrhequr vėmendjen.

Tė shikosh me ėndje rrobat e brendshme tė gruas sė huaj ėshtė haram. Tė vizatosh ose tė bėsh fotografi qė janė nxitėse lakmimi harami, ėshtė e ndaluar.

Tė shpenzosh mė tepėr ujė sesa nevojitet nė abdest e nė gusul, ėshtė shpenzim i panevojshėm dhe ėshtė haram
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Gjynahet e mėdha
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Fik'h-
Kėrce tek: