ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ekonomia Politike

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
FoKkY-F
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 285
Age : 23
Vendi : Therandė
Reputacioni : 0
Registration date : 29/09/2008

MesazhTitulli: Ekonomia Politike   10/10/2008, 5:11 pm

Ekonomia poltike ėshtė shkencė fondamentale. Gjate periudhave tė gjata kohore ėshtė polemizuar rrethė Ekonomis politike si shkenc.
Ekonomia politike si shkenc me kėtė emėrtim ekziston pėrafėrsisht 400 vjet, kėshtu qė domethjenja e saj themelore ėshtė ruajtur edhe sot. Natyrisht se ka pasur pėrpjekje qė ajo tė definohet ose interpretohet edhe ne mėnyra tė tjera. Nga kjo tentativė janė krijuar edhe disa diciplina te reja shkencore, por janė tė njohura edhe shembujt e vullgarizimit tė Ekonomis Politike.
Mirėpo mbetet e pa kontestueshme se Ekonomia Politike, deri ne ditėn e sotme e ka ruajtur integritetin e saj metodologjik dhe lėndor, nė aspektin se ėshtė profeksionuar si diciplinė teorike fundamentale e cila e ka lėndėn dhe metodėn konzistente tė hulumtimit dhe tė ekspikimit dhe ligjshmėrive themelore tė mardhėnjeve shoqėrore ekonomike.
Ekonomia Politike (edhe si diciplin shkencore dhe mėsimore) sot ekziston nė tė gjitha shtetet e zhvilluara (Francė, Gjermani, Amerikė, Rusi, Kinė, Angli etj). Kjo shkenc ekonomike fundamentale sot studiohet gati nė tė gjitha Universitetet e zhvilluara nė shtetet me ekonomi te zhvilluara tė tregut.
Natyrisht qė ka patur raste qė njėkohsisht tė bėhen perpjekje pėr relativizimin e rendėsis tė saj ose tė kritikohen disa nga qėndrimet e saja, ndonse kjo dukuri vlen pėr shumicėn e shkencave shoqėrore.
Sė treti kuptimi themelore i Ekonomis Politike si diciplin mėsimore ishte pėrher i njejt qė studentėt tė marrin njohuri tė domosdoshme mbi ligjet ekonomike themelore mbi mėnyrėn dhe pasojat e funksionimit nė sistemin e ekonomizimit tė tregut nė shoqėrin bashkėkohore, dhe nė kėtė bazė njėkohsisht arrinė njohurit dhe kundėrthėnjet e kėsaj shoqėrie si edhe pėr mundėsit e profeksinimit tė forcave prodhuese gjegjėse.
Natyrisht aspak nuk ėshtė kontestuese se mbrendit programore konkrete tė Ekonomis Politike dhe mėnyrėn e interpretimit i nėnshtrohet ndryshimeve. Ajo duhet pėrherė t’i adaptohen njohurive tė reja tė shkaktuara me ndryshimet shoqėrore ekonomike dhe me nevojat e shoqėris bashkėkohore.
Ekonomia poltike shpjegon parimet e pėrgjithshme dhe ligjshmėrit themelore tė prodhimtarisė shoqėrore dhe mė pastaj analizohen nė mėnyrėn e gjithėmbarshme tė formave tė prodhimtarisė tė mallrave ( malli, paraja, ligji i vlerės, tregu mekanizimi i tregut).
Ndryshimi i dukshėm nė krahasim me praktikėn e deri tashme ėshtė se trajtimin e tė gjithave qėshtjeve fundamentale, tani ėshtė aplikuar parimi i pluralizmit torik dhe metodologjik nė tendencėn qė ato shpjegohen sa mė tė gjithė mbarshme.
Thelbi i Ekonomis Politike ėshtė analiza bashkėkohore. Do theksuar se analizės sė subjekteve ekonomike u ėshtė kushtuar pjesa mė e madhe duke pas parasysh se ato janė krijues tė produktit shoqėror bruto dhe pjesmarrės primar nė shpėrndarjen e tij. Nė ekonomin bashkėkohore varėsisht nga karakteri i pronės dhe i mėnyrės sė qeverisjes ekzistojn modalitetete tė ndryshme tė subjekteve ekonomike, kėshtu qė nga subjektet tė ndryshme ti shpjegohen implikacionet e dallimet e tyre.
Pėrveq strukturės specifike tė punės sė ekonomis bashkėkohore karakteristik e rėndėsishme ishte edhe menaxhimi i tyre dhe ndėrmarrsia qė pėrher e mė shumė e menjanojn rėndėsin ekonomike tė pronės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ekonomia Politike
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat :: Ekonomi & Biznes-
Kėrce tek: