ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Argumentet e Teuhidit 4

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 104
Age : 28
Vendi : New Orleans
Humor : rasim thaqi leci
Reputacioni : 0
Registration date : 16/08/2008

MesazhTitulli: Argumentet e Teuhidit 4   19/8/2008, 3:31 pm

31)Pyetja:
Cilat janė llojet e shirkut?

31)Pėrgjigje:
Prej llojeve tė shirkut janė; tė kėrkuarit nga tė vdekurit, siē ėshtė tė kėrkuarit ndihmė dhe kthim tek ata, dhe ky ėshtė shirku mė i madh nė kėtė botė, pėr arsye se tė vdekurve ju ndėrpriten tė gjitha veprat,dhe se ai nuk ka mundėsi tė bėjė as dėm e as dobi, duke u krenuar me atė qė po kėrkojnė ndihmė, dhe duke pyetur dhe kėrkuar qė tė shėrohet duke mos kėrkuar ndihmė nga Allahu xh.sh; kjo ėshtė injoranca mė e madhe nė tė kėrkuarit ndėrmjetėsim, dhe se Allahu nuk lejon ndėrmjetėsim pėrveē se me lejen e Tij,dhe nuk lejon qė tė pyesėsh tjetėr kėnd pėrveēse me lejen e Tij, kurse sebepet apo shkaqet bėhen pėrmes plotėsimit te imanit.
Dhe Shirku ėshtė dy llojesh: shirk i madh i cili tė nxjerr nga feja, dhe shirk i vogėl i cili nuk tė nxjerr nga feja si p.sh dyfaqėsia.

32)Pyetja
Cilat janė llojet e hipokrizisė, dhe si kuptohet kjo?
32)Pėrgjigje:
Hipokrizia (Nifaku) ndahet nė dy lloje;
hipokrizi (Nifak) nė besim, dhe hipokrizi(Nifak) nė vepra.
Hipokrizia nė besim: ėshtė e cekur nė Kur'anin Fisnik ku Allahu xh.sh. ka thėnė pėr ata qė do tė jenė nė shkallėn mė tė ulėt tė xhehennemit.
Hipokrizia nė vepra;ka ardhur nė Hadithin e Pejgamberit alejhi selam ku ka thėnė;"Katėr cilėsi te i cili gjenden kėto cilėsi ėshtė hipokrit (munafik) i pėrkryer; kur tė flet gėnjen, kur premton e thyen premtimin, mbron keqbėrėsin, dhe kur t’i besohet tradhton".
Dhe thėnia e Pejgamberit alejhi selam;"Cilėsit e hipokritit (munafikut) janė tri; kur flet gėnjen, kur premton tradhton, dhe kur t’i besohet pėrgėnjeshtron".
Kanė thėnė disa dijetarė; dhe kjo hipokrizi (nifak) kur do bashkohet nė esencėn e islamit duke gjykuar dhe kompletuar atėherė vetėm se del njeriu nga feja komplet madje edhe nėse falet apo agjėron, edhe nėse e quan ai veten musliman,se metė vėrtet me kėtė nifak njeriu te del nga feja islame,dhe ēdo person i cili nuk ndalon nga e keqja dhe nuk urdhėron nėtė mirė,ky person nuk ėshtė tjetėr pėrveē se munafik i pėrkryer.

33)Pyetja:
Cila ėshtė renditja e dyte nė Fenė Islame?
33)Pėrgjigje:
Ai ėshtė Imani.

34)Pyetja:
Ne sa degė ndahet Imani?
34)Pėrgjigje:
Imani ndahet nė shtatėdhjetė e disa degė, me e larta ėshtė fjala;La ilahe il-lAllah (Nuk ka Zot qė meriton adhurimin pėrveē Allahut)
dhe me e ulėta ėshtė ai i cili e largon njė pengesė nga rruga, edhe turpi ėshtė degė e Imanit.

35)Pyetja:
Sa shtylla ka Imani?
35)Pergjigje:
Imani ka gjashtė shtylla dhe ato janė; T’i besosh Allahut, melaikeve, librave,pejgamberėve, ditėn e fundit, dhe tė besosh nė caktimin se e keqja dhe e mira vijnė nga Ai.

36)Pyetja:
Cila ėshtė renditja e tretė ne Fenė Islame?
36)Pergjigje:
Ajo ėshtė bamirėsia,dhe ajo ka vetėm njė shtyllė; ta adhurosh Allahun duke menduar qė tė she, edhe pse nuk e she ti, Ai tė sheh ty.

37)Pyetja:
A do llogariten njerėzit dhe a do tė shpėrblehen?
37)Pergjigje:
Po, do llogariten dhe do shpėrblehen me veprat e tyre, siē ka ardhur ne argumentin ku Allahu i Lartmadhėruar ka thėnė;" pėr t’i shpėrblyer ata qė bėnė keq me tė keqen e tyre dhe pėr t’i shpėrblyer ata qė bėnė mirė me tė mirėn e tyre".(En-Nexhm:31)

38)Pyetja:
Cili ėshtė vendimi mbi pėrgėnjeshtrimin ndaj ditės sė ringjalljes
38)Pergjigje:
Vendimi mbi ketė ėshtė qė ai i cili pėrgėnjeshtron ditėn e ringjalljes ėshtė mosbesimtar, me argumentin ku ka thėnė Allahu i Lartmadheruar; "Ata qė nuk besuan menduan se kurrsesi nuk do tė ringjallen. Thuaj: "Po, pasha Zotin tim, patjetėr do tė ringjalleni dhe do tė njiheni me atė qė keni punuar, e ajo pėr All-llahun ėshtė lehtė!". (Et-Tagabun;7)

39)Pyetja:
A ka popull (Ummet) qe nuk i ka dėrguar Allahu atyre Pejgamber, pėr tė thirrur nė Allahun Njė dhe nė largimin nga tagutėt?

39)Pėrgjigje:

Nuk ka popull askund qė Allahu nuk ka dėrguar Pejgamber, me argumentin ku Allahu i Lartmadheruar ka thėnė;" Ne dėrguam nė ēdo popull tė dėrguar qė t’u thonė: "Adhuroni vetėm All-llahun, e largojuni djajve (adhurimit tė tyre)!".(En-Nahl;36)

40)Pyetja:
Cilat janė llojet e Teuhidit (Njėshmėrisė)?
40)Pėrgjigje:
Llojet e Teuhidit janė tri;
1)Teuhid Rububije d.m.th; Njėshmėria e Allahut qe Ai ka krijuar ēdo send dhe ēdo planet dhe ēdo krijesė e veē Ai ėshtė sundues e furnizues etj, siē ka ardhur nė Kur'an ku thotė; "Thuaj: "Kush ju furnizon me ushqim nga qielli e toka, kush e ka nė dorė tė dėgjuarit e tė pamėt (tuaj), kush e nxjerr tė gjallin nga i vdekuri e kush e nxjerr tė vdekurin nga i gjalli, kush rregullon ēdo ēėshtje?" Ata do tė thonė: "All-llahu". Ti thuaj: "A nuk i frikėsoheni?" (dėnimit)".(Junus;31)
2)Teuhid Uluhije d.m.th; Njėshmėria e Allahut qė vetėm Ai e meriton Adhurimin e askush tjetėr pėrveē Tij, dhe (njerėzit) kanė thėnė se me tė vėrtetė Allahu ėshtė Zot i zotave, mirėpo nė adhurim ata adhurojnė dikė tjetėr pėrveē Allahut, si p.sh ata tė cilėt bėjnė adhurim ndaj tė sinqertėve dhe melaikeve, dhe disa thonė; Allahu e do ketė vepre qė bėjmė ne, pėr arsye se ndėrmjetėsimi deri tek Allahu ėshtė nėpėrmes tyre.
(Dhe si ky ndermjetsim qė veprojnė disa njerėz, e gjithė kjo ėshtė e kotė dhe vepra e kesaj ėshtė kufėr)
3)Esma ve Sifat (Emrat dhe Atributet) D.m.th ēdo gjė me tė cilėn vetė Allahu e ka emėrtuar dhe e ka cilėsuar vetėn e Tij, ndėrsa ata tė cilėt me logjikėn e tyre i kanė mohuar kėto sifate, janė mosbesimtarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://icq-grup.n-stars.org
 
Argumentet e Teuhidit 4
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Akide-
Kėrce tek: