ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Argumentet e Teuhidit 3

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 104
Age : 28
Vendi : New Orleans
Humor : rasim thaqi leci
Reputacioni : 0
Registration date : 16/08/2008

MesazhTitulli: Argumentet e Teuhidit 3   19/8/2008, 3:31 pm

21)Pyetja:
Cili ėshtė adhurimi ndaj Tij?
21)Pėrgjigje:
Njėshmėria dhe Nėnshtrimi.
22)Pyetja:
Cili ėshtė argumenti pėr kėtė?
22)Pėrgjigje:
Argument pėr kėtė ėshtė fjala e Allahut tė Lartmadhėruar ; "Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė".(Edh-Dharijat;56)

23)Pyetja:
Cila ėshtė gjėja e parė me tė cilėn na ka obliguar Allahu?
23)Pėrgjigje:
Ēėshtja e parė ėshtė mosbesimi mbi tagutėt ndėrsa Tagut do tė thotė (ēdo send qė adhurohet pos Allahut xh,sh dhe ēdo mėnyrė prej mėnyrave tė adhurimit dhe ai ėshtė i kėnaqur me atė),
Dhe besimi nė Allahun, ndėrsa argument pėr kėtė kemi fjalėn e Allahut tė Lartmadhėruar; "Nė fe nuk ka dhunė. Eshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. E kush nuk i beson tė pavėrtetat e i beson All-llahut, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė fortė, e cila nuk ka kėputje. All-llahu ėshtė dėgjues i dijshėm". (El-Bekare;256)

24)Pyetja:
Cila ėshtė lidhja mė e fortė?
24)Pėrgjigje
Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut dhe kuptimi i fjalės La-ilahe ėshtė mohim, ndėrsa fjala il-lAllah ėshtė pohim.
25)Pyetja:
Cili ėshtė mohimi dhe pohimi kėtu?
25)Pėrgjigje:
Mohim i tė gjitha adhurimeve pėrveē Allahut dhe pohimi ėshtė adhurimi i vetėm ndaj Allahut duke mos i shoqėruar shok Atij.

26)Pyetja:
Cili ėshtė argumenti mbi kėtė?
26)Pėrgjigj:e
Fjala e Allahut tė Lartmadhėruar;" (Pėrkujto, o i dėrguar) Kur Ibrahimi babait tė vet dhe popullit tė tij i tha: "Unė jam i larguar prej asaj qė adhuroni ju".(Ez-Zuruf;26)
Ky ishte argumenti mbi mohimin.

Ndėrsa argumenti mbi pohimin ėshtė;
" pėrveē Atij qė mė krijoi, dhe qė Ai do tė mė drejtojė!"(Ez-Zuhruf;27)
27)Pyetja
Sa taguta janė?
27)Pėrgjigje:
Janė tė shumtė ndėrsa kokat e tyre janė pesė;Iblisi (shejtani) Allahu e mallkoftė , dhe ēdo kush qė adhurohet e qė ai ėshtė i kėnaqur me tė, ai i cili thėrret nė adhurimin ndaj tij, ai i cili thėrret nė gajbijate, dhe ai i cili gjykon me ligj tjetėr pos ligjit te Allahut subhanehu ve teala.

28)Pyetja:
Cilat vepra janė mė tė dashura pas dy shehadeteve?

2Pėrgjigje:
Veprat mė tė dashura janė 5 kohėt e namazit, dhe ajo pėrmban shtylla, kushte,vaxhibe,dhe sunnete.

Shtylla mė e madhe ėshtė Islami,tė logjikuarit, tė dalluarit,largimi i papastėrtisė, mbulimi i organit, drejtimi nga kibla, hyrja e kohės dhe nijeti.

Dhe kushtet janė katėr;Tekbiri fillestar,tė lexuarit e fatihasė, rukuja, sexhdeja,dhe sexhdeja tė bėhet me shtatė gjymtyrė, duke ja dhėnė hakun tė gjithave,dhe ulja mes dy sexhdeve,dhe pėrqendrimi nė kėto kushte, renditja,teshehudi i fundit ulja nė tė,dhe selamet mbi Pejgamberin alejhi selam.

Ndėrsa vaxhibet janė tetė;tė gjitha tekbiret pėrveē tekbirit fillestar,duke thėnė nė ruku subhane rabijeladhim,semiaAllahu limen hamide mbasi tė ngritemi prej rukusė ,duhet tė themi rabena lekel hamd, kur qėndrojmė nė kėmbė mbas ngritjes nga rukuja, themi subhane rabijel e'ala nė sexhde,pastaj rabi gfirli mes dy sexhdeve, teshehudi i parė dhe ulja nė tė,dhe gjitha qė kane mbetur jashtė kėtyre janė sunnete.

29)Pyetja:
A do tė ringjallemi mbas vdekjes, dhe a do tė merreni nė llogari pėr punėt e mira dhe pėr ato tė kėqija, dhe a hyn njeriu nė xhennet nėse ka bėrė vepra tė mira, dhe a do tė hyn nė xhehennem nėse ka bėrė vepra tė kėqija?
29)Pėrgjigje:
Po, kjo ėshtė e vėrtetė,ndėrsa argument pėr kėtė kemi fjalėn e Allahut tė Lartmadhėruar; "Ata qė nuk besuan menduan se kurrsesi nuk do tė ringjallen. Thuaj: "Po, pasha Zotin tim, patjetėr do tė ringjalleni dhe do tė njiheni me atė qė keni punuar, e ajo pėr All-llahun ėshtė lehtė!".(Et-Tegabun;7)
Dhe fjala e Allahut tė Lartmadhėruar;
"Prej asaj (tokės) Ne u krijuam ju, e ju do t’ju kthejmė pėrsėri nė tė, e prej saj do t’ju nxjerrim edhe njė herė".(Ta ha;55)
Dhe nė Kur'anin fisnik ceken edhe shumė argumente nė lidhje me kėtė ēėshtje.

30)Pyetja:
Si ėshtė vendimi mbi therjen jo nė emėr tė Allahut xh.sh nga ky ajet?

30)Pėrgjigje:
Ai ėshtė mosbesimtar nga i cili nuk pranohet therja, pėr arsye se kėtu bashkohen dy ndalesa:
E para;se ėshtė therja e renegatit,ndėrsa therja e renegatit nuk pranohet.
E dyta;ėshtė se therja bėhet jo pėr hir tė Allahut por pėr hir tė tjetėr kujt,dhe vetėm se e ka bėrė haram, kurse Allahu ka thėnė; "Thuaj: "Nė atė qė mė ėshtė shpallur mua (nė Kur’an) nuk po gjej tė ndaluar diēka nga ushqimi, pėrveē nė qoftė se ai (ushqimi) ėshtė: cofėtinė, gjak i derdhur ose mish derri, ai ėshtė i ndytė, dhe pos asaj qė ėshtė therrur jo nė emėr tė All-llahut (por tė ndonjė idhulli) e qė ėshtė mėkat".(El-En'am;145)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://icq-grup.n-stars.org
 
Argumentet e Teuhidit 3
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Akide-
Kėrce tek: